#21: Nový rozbor webu, výzva pro designéry a koupě nového počítače

Období
12.–18. 12. 2022
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Kromě navrhování pro klienty jsem se věnoval dokončování dalšího rozboru prodejní stránky webu, který jsem završil a oslavil upgradováním pracovní výbavy – koupí počítače.

6 rozborů webů za námi…

Poslední týden jsem se věnoval dokončování dalšího rozboru prodejní stránky webu NEXT MBA. Abych se přiznal, dalo mi to zabrat. Víc než bych chtěl. Příprava materiálů a zanesení do prezentace byla náročnější než obvykle. Ale podařilo se mi rozbor dokončit a včas jsem jej odběratelům odeslal. K odběru rozborů se doposud přihlásilo více než 64 lidí a většina z nich jsou stálí odběratelé, takže mám radost. Podnikatelský výsledek? Zatím záporný. Celkové náklady na tvorbu jsou zatím vyšší, takže uvidím, co přinese čas.

Soutěž na sociálních sítích

Když jsem tvořil část rozboru, která se věnovala umisťování prvků na sloupcový grid (mřížku), napadlo mě, že by z toho byla dobrá výzva pro kolegy designéry. Spustil jsem mini soutěž o 3měsíční předplatné Landing page odshora až dolů™. Úkolem bylo rozhodnout, který ze 2 návrhů sekce webu je po vizuální stránce lepší a proč. Našla se jedna vítězka, které jsem poslal slevový kupón. Snad ji potěší. Výzvu najdete buď ve skupině Designujeme weby a aplikace nebo na mém LinkedIn profilu. Bylo zajímavé pozorovat názory ostatních a jak nad problémem přemýšlí. Zvažuji, že bych takové výzvy dělal častěji.

Knížka o gridu (mřížce)?

V rámci výzvy měli designéři přijít na to, že v jednom návrhu nejsou bloky vizuálně zarovnány na sloupcový grid. Práce s mřížkou je v Česku velmi podceňované téma a málokdo jej zná do hloubky. A dvakrát to platí v UI designu.

Zdrojů, jak se naučit používat a tvořit mřížku při návrhu UI, je málo. Před 2 roky jsem měl na toto téma rozepsanou knihu. Avšak po pečlivém zvážení velikosti trhu jsem usoudil, že bude lepší ji nepsat, protože investovaný čas by se pravděpodobně nevrátil. Ale nezanevřel jsem na ni. Jen se tématu budu věnovat z jiného úhlu a rád bych knihu dopsal, ale v angličtině. Rád bych ji vyslal za hranice.

Upgrade výbavy

Už je to 7 let, co jsem si pořídil na volnou nohu první počítač. Jak jinak než jablko. Byl a je to skvělý počítač, který stále perfektně funguje. Ale před nějakou dobou jsem začal pracovat s externím displejem. A když  navrhuji ve Figma a mám spuštěných více oken, přichází problémy s výkonem. A sekání obrazovky při návrhu pixelů není žádoucí. Výkon počítače už práci jednoduše nezvládal na 100 procent.

Rozhodl jsem se tedy pro koupi nového počítače. Pečlivě jsem zvážil investici a pořídil si nový našlapaný stroj, který problémy odstranil. Z 15palcového MacBooku Pro z roku 2015 jsem přešel na 13palcový s božským opěvovaným čipem M2 a operační pamětí 16 GB. Dříve jsem s počítačem cestoval a navrhoval přímo na něm. Dnes už z 99 % pracuji s externím monitorem a bylo by zbytečné disponovat větším počítačem.

Očekávám zvýšení pracovní výkonnosti a otevření nových možností. Kvůli slabému stroji jsem se třeba nemohl učit 3D grafiku nebo zkoušet tvořit animace v After Effects. Těším se, až se do učení ponořím. Zatím vše šlape, jak má. Jaké benefity vidím?

  • Vysoký výkon a hladká práce i s externím monitorem.
  • Kompaktnější velikost počítače při práci v terénu.
  • Uvolnění pracovního místa a stolu. Díky USB-C jsem se zbavil mnoha kabelů. Napájím pouze monitor. Ten je propojený s počítačem, do kterého rovnou teče proud. Méně kabelů? Více místa a čistší prostor. Čím čistší prostor, tím více stoupá kreativita a jasná mysl viz Marie Kondo.
  • Bonus: Konečně můžu na Touch Baru přetáčet video reklamy včetně těch na YouTube. Bravo!

Co plánuji?

  • V dalším týdnu mě opět čeká úprava a tvorba nových stránek webu Designui, na který mi jednoduše nezbyl čas.
  • Dokončovat budu návrh klientské mobilní aplikace.

Co mě zaujalo?

  • Asi jako každý jsem chvíli testoval, co umí https://chat.openai.com/. Uff, překvapilo mě to a jsem zvědav, kam se projekt vyvine. Kolem tématu jsem viděl spoustu nápadů a možností jak AI využít.