#6: Automatizace a nový SaaS produkt?

Období
28. 8. – 4. 9. 2022
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Automatizoval jsem

Pro Landing page odshora až dolů™ jsem chystal automatizace. Využívám Zapier. Ano, je dražší, ale vyplatí se. Narozdíl od konkurentů jsem nenarazil na bugy. Má příjemné UI a jednoduše spolehlivě funguje.

Jak vypadá nastavený automatizační proces? Zákazník odešle formulář na Webflow webu. Pošle se e-mail, kde je vygenerovaný odkaz pro platební bránu Stripe. Mezitím se uživatel uloží do „před-databáze“ v MailerLite. Jakmile zákazník zaplatí, odešle se mu potvrzovací e-mail a zařadí se do databáze předplatitelů. V případě, že se uživatel z předplatného služby odhlásí, přijde mu e-mail s rozloučením a odebere se z databáze. Abych měl kompletní přehled o stálých i minulých zákaznících, průběžně si ukládám nové i aktualizované údaje do Airtable. Jednoduše CRM.

SaaS: Nový projekt?

Už několik let chci vyvíjet vlastní digitální produkt – SaaS - Software as a Service (SW jako služba). Chci totiž pracovat na svém produktu. Pár naivních pokusů na začátku své cesty jsem měl. Už jsem ale uvědomělý a méně naivní. Už vím, že většina nadšených nápadů v mojí hlavě nikdy nebude fungovat. Fázi „cool“ projektů už mám za sebou. Teď sázím jen na jistotu. A proto je potřeba se věnovat projektu, který bude fungovat a opravdu získá zákazníky. Nemusí to být nic nového. Stačí udělat stejnou službu jako konkurence. Ale lépe. A třeba produkt definovat pro jinou cílovou skupinu. Možností je mnoho.

A tak jsem tento týden rozmýšlel. Co by to mohlo být. Mám pár tipů. Ale nic jistého. Zajímalo by mě, zda je tu nějaký čtenář, který to má podobně? Na sílu nic lámat nechci. Ale kdyby tu byl někdo, kdo by chtěl spojit síly, jsem otevřený se pobavit o případné spolupráci. Měl by to být stejně nastavený člověk. Já bych se chtěl věnovat především designu produktu a služby.

V případě, že bych technické řešení realizoval sám, nabízí se 2 možnosti. Vrátit se k programování. Nejsem žádný profík, ale kódu rozumím a něco jsem už stvořil. Vývoj by tedy znamenal vrátit se do editoru kódu a osvěžit si programování. Jako druhá možnost se nabízí Bubble. Je to no-code nástroj pro tvorbu aplikací bez nutnosti programovat. Pro designéra ideální. Otázka je, co všechno se s ním dá zvládnout. Údajně hodně. Láká mě jej vyzkoušet.

Co se ještě podařilo a událo?

 • Finišuji 2 klientské weby navržené a postavené na Webflow. Každý web si žádá lehce jiný přístup, strukturu, pojmenování tříd a designový systém. Pracovní proces „chvíli Figma, chvíli Webflow“ mi vyhovuje. Práce není nudná a střídám činnosti. U Webflow si odpočinu. Je to rutinní práce.
 • Opět jsem vylepšoval (snad) menu na Designui. V každé kategorii je totiž dost položek. Proto jsem pro rychlejší orientaci ty důležitější shlukl dohromady a zvýraznil. Ono to vypadá, že tu navigaci upravuji neustále dokola. A taky že jo! Každý den se dívám s čerstvýma očima a nalézám prostor pro zlepšení. Stejně proto nemám rád u klientské práce šup šup, rychle, rychle. Je potřeba práci na chvíli odložit do šuplíku a vracet se k ní.
 • V rámci spolupráce s LMC jsem napsal příspěvky na sociální sítě. Společně totiž hledáme → product/UX designera pro jeden z pracovních portálů pro ajťáky – Techloop. Ten spadá do rodiny LMC stejně jako třeba jobs.cz, prace.cz, atmoskop.cz nebo třeba seduo.cz. Pokud jste tedy designér, nenechte si ujít fajn pracovní příležitost.
 • Rozhodoval jsem se, v jakém formátu budu dodávat rozbory webů. Naplánované jsem měl dodávat rozbory v souboru Figma. Když jsem ale přemýšlel, zjistil jsem, že takový formát může čtenáři zahltit pracovní paměť. Zkrátka uvidí moc informací najednou. Proto experimentuji s jiným formátem - slajdovou prezentací ve Slides.com. Díky tomu budu moci informace čtenáři dávkovat a provázet ho za ruku. A vypadá to nadějně. Rád bych vám ukázal, jak to vypadá, ale ještě je brzy. Brzy službu spustím a uvidí se, jak se formát osvědčí.

Co plánuji?

 • Věnovat se budu druhé části propagace pracovní příležitosti designéra pro Techloop.
 • Dokončím a doladím automatizace pro rozbory webů.
 • Zpracuji první rozbor.
 • Budu dokončovat klientský web.
 • Napíšu mini blogový příspěvek (případovka) o jedné komponentě Facebooku, která je z pohledu designu zpracována špatně.
 • Musím dokončil rozepsanou lekci na Designui.

Co mě zaujalo?

 • Zaujal mě nástroj colorbox.io pro definování barev. Takových nástrojů je hodně. Tenhle si zaslouží určitě pozornost, pokud se trápíte s definováním barev.