#5: Když se klientské práce bijí s vlastními projekty

Období
21.–26. 8. 2022
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Na tento týden jsem měl trochu jiné plány. Měl jsem pracovat na nové lekci na Designui a na přípravě vlastních projektů. V pondělí se všichni partneři, na hodinu stejně, usmyslili, že deadline pro dokončení projektů je konec srpna. Taková každoroční „podovolenková“ klasika.

Rozběhnuté 3 projekty nejsem schopen narovinu do jednoto týdne stihnout. Dle priorit a podle toho, jak jsme navázali spolupráci, jsem vybral dva, které by se mělo podařit dokončit. Zbylé projekty včetně mých musím bohužel o týden odložit.

Roztočil jsem se na 200 % a věnoval jsem se klientské práci naplno každý den. Stihlo se toho dost. Částečně jsem zvládnul obstarat i odložený projekt.

Vlastní projekty musí mít prioritu

Nejdůležitější mindset při freelancování je udělat si za každou čas na své vedlejší projekty. Protože když to neuděláte, nikdy se k nim nedostanete a budete je neustále odsouvat. Přetrhnete provaz a ztratíte motivaci. Tento týden jsem to absolutně pokazil. A je to znát. Ale dostanu se z toho a příští týden už to nedopustím.

Svým věcem se běžně věnuji dopoledne, kdy je stupeň kreativity vysoký a dokážu se nejvíce soustředit. „Řemeslná“ práce počká na odpoledne. Není nic horšího než vyplnit kreativní chvilku rutinní prací. Spadnete pak do pracovního kolotoče a špatně se vystupuje.

Plánování projektů jsem se bránil

6 let pracuji bez jakýchkoliv plánů. Vše stíhám. Snažím se nenabírat příliš mnoho projektů, abych z toho nezešílel. Jakmile ale spustím projekt Landing page odshora až dolů™, budu muset začít více plánovat, abych měl jistotu, že mi na rozbory vyjde dostatek času. A to mě přimělo k tomu začít projekty více řídit. Aspoň malinko.

Nechci to moc hrotit, postačí mi asi jen časová osa, kam si zařadím fáze projektů. Časové bloky budu partnerům přiřazovat a v momentě, kdy se zpozdí, budu je muset přesunout prioritně dál.

Jaké nástroje na jednoduché zanášení časových os existují? Doporučíte? Dáte mi tip, co používáte vy? Co se vám osvědčilo? Budu vám moc vděčný.

Anonymní jednopolíčkový formulář pro zadání tipu

Příchozí poptávky mažu jako spam…

Čas od času mi přijde poptávka, kterou ani nedočtu do konce a rovnou mačkám „delete“. Není to poprvé, kdy mi přišel email s oslovením někoho jiného. Je sice hezké, že se lidé odnaučili posílat hromadné e-maily a posílají je po jednom, ale ještě by to chtělo trochu více snahy při kontrole e-mailu. Jen pro zasmání. Nejspíš se vám to také stalo…

Hledání designérů funguje…

Jsem moc vděčný společnosti Kontrolka, která na Designui hledá designéra do svého týmu a poskytla mi zpětnou vazbu. Ta je pro mě totiž velmi důležitá, abych přesvědčil společnosti, že se inzerce opravdu vyplatí.

Na inzeráty se ozývají relevantní lidé. Zveřejnění nabídky práce pro designéry na Designui není záruka. Ale rozhodně máte velkou šanci oslovit úzce zaměřené publikum, kam chodí zajímaví lidé z oboru designu webů a aplikací.

Co se ještě podařilo a událo?

  • Na Designui se rozhodl hledat product/UX designéra Techloop.io. Zatím jsem zveřejnil pracovní příležitost na webu a budu chystat propagaci.
  • Na prodejní stránku pracovních příležitostí na Designui jsem přidal nově získanou referenci od Kontrolka. Přidal jsem i zapadlou referenci k mentoringu, na kterou jsem zapomněl.
  • Podařilo se mi dokončit několik klientských požadavků a jsme zase o kus dál ke spuštění dalších Webflow webů.
  • Podařilo se mi NEpřečíst pár desítek stran knih. Rozečtené mám 3 knihy. Jedna kniha je „ranní“, druhá je „záchodová“ a třetí je „večerní“. Tento systém čtení doporučuji. 🙌 Dvě z těchto knih jsem zmiňoval v minulých záznamech.
  • Přišla mi poptávka na mentoring UI designu. Tato služba se využívá zřídka. Ale myslím si, že to je v UI designu šikovná zkratka, jak se naučit nastavovat typografii, grid, barvy, apod.

Co plánuji?

  • Rád bych napsal, že v příštím týdnu se budu věnovat svým vlastním projektům, ale vidím to podobně jako tento týden. Převážně budu dokončovat rozpracované weby.
  • Rozhodně se budu věnovat přípravě a propagaci nabídky práce pro Techloop.io. To je priorita jedna. Musím napsat texty pro příspěvky na sociální sítě, do FB skupiny, newsletteru a rozplánovat jejich doručování.
  • Měl bych se konečně dostat k nastavení automatizace a CRM systému v Airtable pro službu Landing page odshora až dolů™, abych byl připraven začít. Začátky bolí nejvíc…

Co mě zaujalo?

  • Jak otestovat design v reálných podmínkách? Projekt Fockups nabízí mockupy pro vyzkoušení grafických materiálů ve ztížených podmínkách.