#42: Rekonstrukce kanceláře, design tokeny, htmx

Období
1.11. 2023 — 21. 1. 2024
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Přelom roku proběhnul hladce. Zvládl jsem rekonstrukci pokoje, dokončil jsem sympatické projekty, sešel se s pár kolegy a nastavil novou strategii na rok 2024.

Co jsem dělal?

  • Konec roku jsem byl napůl zedníknapůl designér. Chystám konečně nový pokoj s kanceláří. Dal jsem si výzvu, že strhnu staré omítky a nahodím nové. Vše si nastudovat a udělat v jednom člověku byla výzva. Každé ráno jsem obléknul staré oblečení a do oběda pracoval na rekonstrukci. Odpoledne začala moje klasická směna u počítače. Z časových důvodů musely jít vedlejší projekty stranou. Naštěstí mám už téměř hotovo, takže se brzy opřu do digitální práce naplno - pěkně z nového.
  • Dokončil jsem rozpracované návrhy větších webů a krásně uzavřel celý rok. Práce šla od ruky.
  • Před Vánocemi jsem navštívil tým Pinya na vánočním večírku v Brně. Skvělá parta lidí, se kterými dlouhodobě spolupracuji na digitálních věcech. Pracujeme především na jejich HR systému Pinya HR. Tvoříme web, konzultujeme funkce a UI aplikace nebo navrhujeme novou mobilní aplikaci.
  • Figma přišla nedávno se snadnějším způsobem jak pracovat s proměnnými (design tokeny). Pečlivé zavedení proměn zdvojnásobuje rychlost návrhu. Vytvořil jsem si vlastní startovací UI kit (část design systému), kterým začínám každý nový projekt. Velmi rychle tak změnou proměnných přizpůsobím celé UI danému projektu a jeho značce.

Co se ještě podařilo a událo?

  • Sešel ještě s pár kolegy a pobavili jsme se o možnostech spolupráce nebo si povídali o tom, na čem a jak zrovna pracujeme.
  • Osekal jsem aktivity a nastavil priority. Návrh UI (webů a aplikací) je stále středobod, který nabízím. K těmto službám chystám novou strategii obchodu. Součástí je úprava cenotvorby, příprava doprovodných produktů a zrychlení procesů. I o Webflow stále roste zájem. Lidé na něm stále častěji staví své weby a přichází na to, že je to mocný nástroj. Činnost tvorby webu na Webflow stále držím a časem jej posunu do popředí.
  • Na Designui jsem smazal starší inzeráty, které zůstaly na webu viset z konce roku. Vydal jsem se jinou cestou monetizace. Mám novou strategii, která se více zaměří na spolupráci s firmami. Zjednodušil jsem i ceník, nastavil jednotnou cenu a zvýšil jsem hodnotu přidáním všech features a prodloužením doby inzerce. Od teď je vše v jednom balíku.
  • Na svůj web jsem přidal můj Figma set s dekoračními prvky. Nabízím ho zájemcům ke koupi. Prodej však nijak netlačím, protože převážně slouží pro mé účely a každodenní práci.

Co plánuji?

  • Dalším cílem na blízkou dobu je tvorba první Webflow šablony. Ta by se měla zaměřovat na jednotlivce podnikatele. Cílem je navrhnout a vytvořit čistou šablonu s typografii odvozenou od bezpečného fontu Arial a dokázat, že i s Arialem jde udělat skvělý design. Žádné animace a přechody. Důraz budu klást na rychlost načítání a jednoduchý čistý design.

Co mě zaujalo?

  • Byl mi doporučena knihovna htmx. Co to umí? Zjednodušeně můžete využívat vlastností moderních webů a aplikací - například načítat na stránky obsah bez obnovy okna (podobné Reactu). Skvělé je, že se knihovna dá snadno použít i na Webflow webu. Brzy na to budu psát článek na Designui, pokud nechcete aby vám utekl, můžete se přihlásit k odběru.