#40: Nové články na Designui a knihovna dekorativních prvků

Období
14. 8. – 17. 9. 2023
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Srpen. Poslední odpočinkové dny než přijde nabušené pracovní září. Věnoval jsem se přípravě nových projektů, odpočíval, sportoval a průběžně pracoval na Designui a dalších projektech.

Psaní článků pro Designui

Během srpna jsem se aktivně věnoval psaní článků pro Designui. Témata článků se týkají návrhu a vývoje webů a aplikací.

Příprava nových projektů

Toto léto mi přijde, že se v Česku hodně dovolenkovalo. Na frontě byl klid. Až do září, kdy se všichni probudili. Sešlo se mi naráz asi 5 projektů, které se mi podařilo rozložit na září a říjen. Bude to vcelku nabitý program, takže budu muset ubrat z času pro tvorbu vlastních projektů a pořádně zabrat.

Moje nejčastější typy zakázek jsou tyto:

  • Návrh webu nebo aplikace – klasicky navrhuji UI ve Figma.
  • Návrh webu a jeho tvorba na Webflow – web rovnou překlápím do online podoby.
  • Dotáhnutí návrhu webu dokonalosti – zákazník přijde s designem webu, kde mu „něco chybí“. Vezmu aktuální návrh, vyladím typografii, barvy, velikosti a „klik“, prémiový web je na světe. K tomu připravím styleguide pro grafiky, kteří si web už sami dokreslí. To je vcelku zajímavý typ zakázky, který brzy vyzkouším nabízet jako balíček.

Kreslím vlastní knihovnu pro dekorativní prvky

Kdo sleduje, co dělám, ví, že tvořím vlastní Figma kolekci s dekorativními prvky. Z ambice, prodávat produkt za účelem zisku, jsem už vyrostl. Knihovnu však veřejně nabízím s neomezenými updaty. Hodí se pro návrhy webů, když chcete web oživit nebo upozornit na důležitá místa. Různá podtržení, kroužky a tvary.

Sám tuto knihovnu aktivně denně využívám jak pro návrhy tak i pro příspěvky na sociální sítě apod. Výhodou je, že prvky jsou plně editovatelné. Snadno změníte tloušťky tahů apod., takže parádně zapadnou do každého designu. Téměř každý den přidávám nějaký ten prvek.

Odpočinek aktivní a neaktivní

Sportuji roky aktivně, a to nejméně 5x týdně. Sedavá práce musí být vyvážena. Jen tak se cítím „rovný“, ohebný, silný a nic mě při práci nebolí. Zvládnu tak sedět u počítače klidně 8–10 hodin v kuse. A jsem psychicky v pohodě. V příštím roce si brousím zuby na první půlmaraton. Jako cíl jsem si dal zaběhnout čas pod 1 hodinu a 50 minut. Sportujete? Spojme se na Strava.

Co plánuji?

Září začalo zostra. Do října se mi uvolní naštěstí ruce. Psát budu další články a lekce na Designui, tvořit nové dekorativní prvky pro Figma kolekci a pracovat na dlouhodobých projektech a rozpracovaných návrzích webů a appek.