#35: Bude Designui i pro vývojáře?

Období
24. 4. — 28. 5. 2023
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

4 týdny, co jsem odfláknul psaní žurnálu. Měl jsem k tomu důvody. Napříč projekty jsem dělal zásadní změny a promýšlel, jakým směrem se vydám dál. Ale už jsem zpět na koni…

Kariérní specializace

V poslední době jsem se dost vzdělával. Studoval jsem copywriting, marketing, psychologii apod. Výsledkem bylo, že jsem tyto činnosti začal prezentovat a nabízet jako služby. Tím jsem ale tříštil svoji činnost. A kdo dělá vše, neumí nic. Aspoň tak to působí navenek. Zredukoval jsem nabídku služeb pouze na UI design. Zbytek je pouze nevyřčený bonus.

Nové Designui!

Tou největší novinkou je, že jsem kompletně resetoval projekt Designui (stále stará verze). Tedy ne úplně. Směr zůstává podobný. Jen chytám za opačný konec lana. Původně byl web mířený na UI designéry. Psal jsem pro ně lekce. Později jsem přidal i nabídky pracovních pozic pro firmy, které shánějí designéry do týmů. Fungovalo to dobře.

Jenže tvorbu pro designéry začalo sledovat i dost vývojářů, a to jak z front-endu tak back-endu. A tak mi přijde super spojit projekt pro designéry i vývojáře, protože se specializace dost prolínají.

Rozhodl jsem se celý projekt orientovat nejen na designéry, ale i na vývojáře. Hlavním pilířem, který chci komunikovat, už nebudou lekce, ale nabídky práce. Cílem je udělat z Designui místo, kde firmy, které tvoří weby nebo aplikace, mohou najít designéry, vývojáře dokonce i kreativce.

Focus na minimum věcí

Celý projekt jsem striktně osekal. Nabídky práce, lekceblog. Nic dalšího tam v tuto chvíli nebude. Zaměřovat se budu na psaný obsah a budu se snažit vytvořit co největší publikum.

Návrh webu

Vytvořil jsem nový návrh webu. Bude ucelenější a kompaktnější. Chci zaujmout širší cílovku. Pohrál jsem si s novou typografii. Texty se budou lépe číst (na staré verzi si lidé stěžovali na čitelnost nadpisů).

Vývoj webu

Aktuálně přecházím na vývoj webu, který zabere 1–2 týdny. Starý web jsem kompletně hodil do koše. Chci čistý start. Čeká mě tedy kompletní vývoj webu na Webflow na míru. Věnovat se budu nastavení CMS/databáze v Airtable pro nabídky práce. Co nejvíce věcí chci automatizovat. Tentokrát využiju službu Whalesync. Ta mi umožní dvousměrně upravovat obsah na webu i v Airtable. Bude to pecka!

Volné pracovní pozice

Na webu budu s firmami hledat designéry, vývojáře a kreativce. Budu se snažit vytvořit příjemné UI, aby procházení nabídek bylo v rámci možností co nejpřijatelnější. Nově přibudou i filtry.

Inzerce pracovních pozice

Inzerování pracovních pozic je populární obchodní model. Hledání dobrých lidí do týmů je pro firmy boj. A když existuje web s dobrou reputací, může to být v rámci hledání lidí pro firmy velmi zajímavé.

Doposud jsem do prodeje inzercí nijak nešlapal. Výdělky pokryly možná tak chod webu. S novým Designui bych se chtěl do inzerování více opřít. Této činnosti se chci věnovat na denní bázi. Komunikace s firmami, propagace pracovních pozic, psaní obsahu na blog, apod.

Konec rozborů webů

Udělal jsem důležité rozhodnutí. Ukončil jsem projekt Landing page odshora až dolů™. 2x měsíčně jsem rozebíral prodejní weby. Vydržel jsem to nějakých 9 měsíců a začal jsem cítit, že jsem z projektu vyždímal maximum. Podle ohlasů se povedl! Pozastavil jsem jej a posbíral zpětnou vazbu. Dost možná se k němu v budoucnu vrátím, protože mě to dost bavilo. I lidi. Ale musím připravit novou formu.

Konec Moon Studio

Moon Studio se mělo zabývat tvorbou webů na Webflow pro B2B partnery. Tento nápad však nemá dostatečné místo na trhu, a proto jsem ho po ověření nápadu zastavil.

Za mě je důležité rychle věci pouštět ven a ještě rychleji je ukončovat, vzniknou-li náznaky neúspěchu. A to je v pořádku. Některé projekty vyjdou, některé ne.

Další projekty pro UI designéry

Make Your UI/UX Design Pop!

Místo rozborů webů jsem vytvořil web Make Your UI/UX Design Pop! pro zahraniční publikum, kde chci sdílet tutoriály, rozbory a tipy, co se týkají UI designu. Respektive je na téma, jak navrhnout web nebo appku, aby vynikla. Projekt zatím formuji a experimentuji s různým typem obsahu.

Dekorační prvky do Figma

Tvořím a prodávám Figma knihovnu s dekoračními prvky. Na tomto projektu se mi líbí, že je využívám hlavně já sám při návrhu webů a appek.

Know-how k UI designu

Sepisuju postupně know-how týkající se UI designu. Všechny rady chci dát do jedné ucelené formy a mít je na jednom místě. Taková „rychlo-příručka“.

Jdeme na to. Priority

Kromě zakázkových prací je aktuálně priorita dokončit web Designui a poté pokračovat v dalších věcech. Jsem zvědavý, jak se práce dále vyvinou. Brzy dám vědět.