#34: Ověřování nápadů, refocus na Designui a učení angličtiny

Období
17.–23. 4. 2023
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Poslední týden jsem upravoval Designui, psal novou lekci a pomáhal hledat designéra. Nastavoval jsem si pracovní priority a uzavíral nová partnerství s firmami.

Testování a „střílení“ nápadů

Kdo mě sleduje, ví, že dost často do světa pouštím nové projekty a zkouším nové směry. Snažím se neustále přizpůsobovat trhu a testovat, co funguje. Někdy to vyjde a někdy ne. Každý nápad testuji několik měsíců. Sbírám ohlasy a zpětné vazby. Sleduji reakce a provedené akce. Protože kdo nic nezkouší, nic nezíská.

Moon Studio

Tak třeba naposledy jsem během 2 dní navrhnul a spustil stránku Moon Studio, kde prezentuji B2B služby tvorby webů na Webflow. Projekt jsem spustil na základě reálné poptávky. Ukazuje se však, že přestože reální partneři existují, není jich tolik, aby se tento směr osvědčil. V Česku jsou lidé k Webflow stále skeptičtí a nevidí v něm hodnotu. V zahraničí? To je jiná písnička.

Moon Studio tedy nechám puštěné pár týdnů a pokud se o jeho služby nezvýší zájem, jednoduše projekt upozadím. Krásné na tom je, že mi to nesebralo moc času a rovnou se mohu vydat jiným směrem.

Práce na Designui

Designui je můj hlavní a nejúspěšnější projekt, který funguje. Je to skvělý zdroj poptávek. Dobře i funguje spolupráce s firmami, které hledají designéry do svých týmů. Aktuálně pomáhám přes moje kanály hledat designéra pro Bell & Hurry.

Pro hledání designérů využívám rozsáhlou FB skupinu, LinkedIn, 2 typy newsletterů i Twitter. Ze zpětné vazby vím, že designéři nabídek využívají. Z toho mám radost.

Designui „refocus“

Během roků jsem na Designui přidával nové a nové sekce. Tříštil jsem pozornost a odchýlil se od hlavního směru. Rozhodl jsem se zastavit a znovu se zaměřit na hlavní obsah — psaní lekcí a přidávání nabídek prací pro designéry. Příliš mnoho funkcí a stránek na webu vedlo k neakci. Proto jsem skryl z hlavní navigace spoustu stránek a nechal pouze „základ“. Celý web chci navíc postupně faceliftnout.

Nová lekce

Právě edituji novou lekci na Designui, ve které popisuji, jak postupovat, abyste jako UI designér navrhnul uživatelské rozhraní tak, aby vypadalo více vizuálně „správně“. Jmenovat se bude něco na způsob „Navrhuj od středu“. Další týden bych ji chtěl publikovat.

Zahraniční trh?

Celou dobu spolupracuji a působím na českém trhu. A díky tomu se okrádám o kvalitní zakázky z celého světa. Minulý týden jsem měl pár hovorů s firmami. To, že angličtina je ve firmách standard, vím. Doposud jsem se ale anglickým týmům vyhýbal. Už nějaký ten rok mám tendence na angličtinu zaútočit. Nastala správná chvíle.

Běžně čtu anglické knihy a rozumím. Ale jako freelancer nemluvím. Bude mi stačit málo, abych to zlomil. Začínám se zajímat hlavně o anglickou konverzaci, kde mám mezery. A tak se pomalu nořím do mluvníků a konverzačních učebnic, abych uměl „spojovat“ věty. Druhou fází pak budou reálné rozhovory. V dalším roce už bych chtěl zahraniční trh odstartovat.

Stejně tak budu zlepšovat psaní. To si skvěle procvičím na jednom z nových projektů Make Your UI/UX designs pop!, kde se věnuji tomu, jak navrhnout web, aby vizuálně vyniknul. Plánuji tipy, tutoriály a navíc chci posílat inspiraci na pěkné weby.

Co se ještě podařilo a událo?

  • Minulé týdny jsem hledal stálejší tým, ale zatím jsem nenašel ten správný „match“. Podařilo se mi ale uzavřít několik jiných spoluprací.
  • Uklidil jsem si e-mailovou schránkustůl. Jednou za čas to chce. Čisté prostředí přináší čisté myšlenky.