#26: Dlouhé nebo krátké texty? Černobílý design nebo barevný?

Období
6.–12. 2. 2023
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Poslední týden jsem pracoval na pracích pro partnery. Moc zajímavých věcí se nedělo. Ale také jsem psal texty pro své projekty a řešil jejich vizuální styl. O čem jsem přemýšlel?

Mají lidé rádi krátký nebo dlouhý text?

To, že lidé neradi čtou, je známá věc. Aby si lidé přečetli například dlouhý článek, musí být jejich zájem obrovský. Jaké překážky musí překonat?

1/ Je to čas, který je omezený. Každý člověk zvažuje, jak svoje drahocenné minuty využije. Bude to právě váš článek?

2/ Musí to být blízké téma. Píšete o něčem, co potenciálního čtenáře zajímá?

3/ A co mentální úsilí? Když člověk otevře článek a vidí hromadu písem, slov a vět, musí mít odhodlání se do čtení pustit. Nesmí se cítit zahlcený. Obzvlášť v dnešní době, kde na každém kroku tvůrci sypou text za textem.

Já osobně, abych se ze všeho možného obsahu nezbláznil, filtruji texty velmi rychle. V rychlost zvážím všechny 3 aspekty a buď obsah přeskočím nebo pokračuji ve čtení.

Psal jsem o tom, že píšu příručku pro UI designéry. A tak si kladu celý týden otázku, jestli ji pojmout poctivou detailní formou v podobě dlouhého textu nebo zvolit minimum slov a zaměřit se na to, jak sdělit myšlenku v co nejkratší a nejvýstižnější formě. Třeba ve 2 odstavcích textu.

Vizuální styl? Černá vede

Všimněte si, že lidé, co se věnují designu a mají rádi pěkné, čisté a funkční věci, sahají většinou po černé barvě. Není se čemu divit. Je to neutrální barva a působí elegantně. Naopak běžní lidé preferují ve svém životě převážně barevnost.

Třeba při tvorbě designů pro své zákazníky na černou barvu zapomínám. Ale u svých projektů? Když se snažím v rámci vizuálního stylu vybrat barvu, vždy stejně nakonec skončím u černé. Vyzkouším hromadu barevných kombinací, ale s žádnou se stoprocentně neztotožním. Vždy se vrátím nakonec k černé.

Černou barvu volím ve svém životě, kdykoliv to jde. Je příjemné se dívat na černé designové kousky a přináší mi to klid na duši. Pro někoho barva smuteční, pro někoho elegantní a nadčasová.

To je konec dnešní, tak trochu nesmyslné úvahy a byl bych rád, kdybyste mi do zprávy (e-mail, Facebook) napsali:

a/ Jestli preferujete dlouhý textový obsah a rádi čtete rozsáhlé články, blogy, knihy, nebo jestli máte raději krátké a úderné texty, které myšlenku sdělí třeba ve 2 odstavcích.

2/ Máte rádi černou barvu?