#23: Poptávky a zakázky na Designui

Období
16.–22. 1. 2023
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Minulý týden jsem se maximálně věnoval klientské práci a nezbylo mi moc prostoru pro vlastní projekty. Ale našel jsem si časovou skulinku a podařilo se mi do testovacího provozu spustit zbrusu novou sekci na Designui pro zadávání poptávek designérských prací.

Poptávky a zakázky pro web designéry a UI/UX designéry

Už na konci roku jsem měl rozpracovanou novou sekci na webu Designui. A konečně se mi ji podařilo dokončit a spustit v její minimální verzi (MVP). Jejím cílem je možnost inzerovat pracovní poptávky pro web designéry a UI/UX designéry. Jde o pracovní nástěnku, kde je možnost zadat mikro-zakázky – tedy jednorázovékrátkodobé spolupráce.

Na Designui už nějaký ten rok fungují pro designéry nabídky pracovních příležitostí. Původně to bylo zamýšleno i pro jednorázové zakázky. Ale firmy inzerce využívají stejně jako na ostatních pracovních portálech. Hledají designéry pouze na stále pracovní pozice. A dává to smysl.

A protože do Facebookové skupiny Designujeme weby a aplikace často lidé přidávají jednorázové pracovní poptávky, rozhodnul jsem se pro tento účel udělat speciální místo. Ve skupině totiž tento typ příspěvků nepovoluji. Skupinu chci vést pouze jako diskuzní a přínosné místo na sdílení věcí týkajících se webdesignu a UI/UX designu.

Proto jsem vytvořil pracovní nástěnku, kde mohou lidé zadávat zakázky právě pro jednorázové pracovní úkoly. Přirovnejme to k Webtrhu. Akorát čistě pro designéry.

A jak to funguje?

 1. Jako zadavatel jděte na stránku s poptávkami a zakázkami.
 2. Klikněte na „Zadejte poptávku zde“.
 3. Otevře se vám formulář, kde vyplníte, co potřebujete.
 4. Vyplněný formulář odešlete.
 5. Záznam do pár hodin schválím a zveřejním na web.
 6. 👍 Pak už jen stačí, aby se designéři sami na zakázky ozývali.

3 způsoby jak najít web designéra nebo UI/UX designéra

V tuto chvíli je hledání designérů kompletní. Na Designui využijte celkem 3 cesty, jak je najít:

 1. Nabídky dlouhodobých pracovních příležitostí – najděte natrvalo nového parťáka do týmu.
 2. Poptávky na jednorázové pracovní zakázky – zadejte mikro-zakázku a čekejte, až se vám někdo ozve.
 3. Seznam designérů – projděte seznam profíků z Česka a navažte spolupráci napřímo.

Hrátky s ChatGPT. Jak ho využiji?

Pro projekt Porodíme, který jsme před více než rokem spustili se ženou, chystáme poradnu pro těhotné ženy. Na projekt není moc času, a proto si ke tvorbě obsahu přizvu pomocníka. Dnes populární ChatGPT, který zvládne napsat téměř perfektní články nebo jejich kostru. Tedy když se zadá správný dotaz. Generovaný obsah ručně projdu, lehce přepíšu a zveřejním. Efektivita vzroste. Vznikne tak hromada obsahu i pro SEO účely.

Přestože jsme dlouho nepublikovali, obsah uzrál jako víno. Radost mám z toho, že se klíčové stránky ve vyhledávačích probojovaly mezi první pozice. Konkurence je obrovská. V oboru těhotenství totiž dominují velké internetové obchody.

Cílem projektu je přinášet hodnotné materiály a odpovídat otázky, které maminky pálí. A že jich je. Konkurenční weby jsou „nic moc“. A tak to chceme napravit. Postupně se začínají navazovat i spolupráce s dalšími firmami. Přínosný obsah bychom v budoucnu zmonetizovali formou placených odkazů.

Co se ještě podařilo a událo?

 • Navrhnul jsem vizuální koncept pro jeden český web (již brzy).
 • Na Landing page odshora až dolů™ se přihlásili 3 noví odběratelé. Takže mám radost.
 • Pracuji s partnerem, kde funguji v roli copywritera. Nic takového jsem ještě nedělal. A přijde mi to fajn změna a je to i naplňující. V procesu kombinuji jak design, tak psaní textů.

Co plánuji?

 • Následující týden se kromě klientské práce chystám na další úpravy webu Designui. Vrhnu se na redesigny starých stránek a budu se postupně snažit zlepšovat strukturu celého webu, který postupem času nabobtnal.