#17: Moje 2 oblíbené techniky pro zvýšení produktivity a testování nástroje Framer

Období
14.–20. 11. 2022
Lukáš Augusta - UI/UX designér

Tady Lukáš—UI/UX designér. Tvořím Designui. Tohle je moje pracovní backstage. Sdílím své pracovní zákulisí. Transparentně ukazuji, na čem pracuji, co plánuji, co se učím a co se mi daří.

Tentokrát žádné extra pracovní úspěchy. Dva dny z týdne jsem nepracoval vůbec. Užívali jsme si o svátku rodinných radovánek a poctili jsme známé na svatbě. Ve zbytku týdne jsem se věnoval malým úkolům pro zákazníky a řešil účetnictví a daně. Vcelku nuda.

Chtěl jsem začít pracovat konečně na aktualizaci hlavní stránky Designui. Ale jediné co jsme stihl, je otevřít program Figma…

Vracím se k plánování úkolů

Abych byl upřímný, ne vždy jsem v práci organizovaný. Asi tak 70 % času. Poslední měsíce jsem plánování práce flákal. Musím systém obnovit a začlenit zpět do procesu. Co se mi osvědčilo? Vypíšu si 5 cílů nebo úkolů, které konkrétně pojmenuji a ty další den splním. Musím to však zapisovat na papír. Přestože jsem kompletně digitální tvor, odškrtávání je mnohem víc uspokojující, když to udělám fyzicky a ručně propiskou. Pocit, že jsem něco dokončil, se znásobí. Navíc mohu mít papír s úkoly stále na očích vedle klávesnice.

Plnění úkolů kombinuji s pomodoro technikou. Je to pro mě ten nejlepší způsob, jak pracovat efektivně a neprokrastinovat. A abych vám přeci jen něco doporučil, tak roky v rámci pomodoro techniky používám pro měření času aplikaci Flow, která je dostupná na macOS (i pro iPhone nebo iPad). Je pěkná, jednoduchá, minimalistická a hlavně funguje. Doporučuji vyzkoušet.

Framer – nástroj pro tvorbu webu

Poslední týdny sleduji, že se dost mluví – v rámci tvorby webu – o nástroji Framer. Tak jsem si ho ve volné chvíli vyzkoušel. Zatím mám smíšené pocity. Je to úplně něco jiného než ostatní nástroje.

Představte si nástroj, jako je Figma. Je mu dost podobný. Jen s tím, že navržený web, můžete rovnou publikovat online. Pracujete s komponentami, proměnnými, auto-layouty, apod. Dokonce by měla existovat možnost  exportu přímo z Figma.

Nástroj mě mile překvapil a určitě si jej ponechám v hledáčku. Brzy se k němu vrátím.

Pokud by vás zajímaly další no-code nástroje pro tvorbu webů, mrkněte na můj seznam na Designui. Třeba se vám bude hodit. Pravidelně ho aktualizuji o nové nástroje. A že jich poslední dobou vzniká habaděj.