WebExpo 2016 a já, webový maník

WebExpo 2016 a já, webový maník

Dva podzimní dny, spousta lidí v centru Prahy. Lucerna ožila. A hádejte co? Vrátil jsem se z nejznámější webové konference WebExpo 2016 u nás a rád bych se podělil o atmosféru a zkušenosti, které jsem načerpal.

Nalevo „softvér inženýři“, napravo „designéři“ a spousta „byznysmenů“ kolem.

V prostorách Lucerny se míjela opravdu spousta lidí. Všichni měli něco společného. Jo, správně! Tvoří weby. Jedni je navrhují, druzí je programují a třetí tohle všechno řídí.

Všichni jsme se přišli podívat na opravdu zajímavé osobnosti z branže. V prostorách Lucerny vystoupila řada světových i českých řečníků. Jednotliví spíkři se střídali ve velkém sále, kině a hudebním baru. Všude vládla skvěla atmosféra. A tak to má být.

Pojďmě se do toho zakousnout!

Po dobu trvání akce se organizátoři nezastavili. Starali se o nás velice pohotově. Na každém „stanovišti“ nám byla nabídnuta káva, voda nebo něco k zakousnutí. Díky tomu jsme se mohli soustředit na jednotlivé přednášky, aniž bychom trpěli pocitem hladu, žízně nebo únavy. Luxus!

I partnerské firmy se zapojili do občerstvování. Nejvíc mě zaujali dvě. U jedné z nich stál bar, kde hodný pán připravoval pravé čerstvé čaje. Vyfasoval jsem celou konvičku čaje na podtácku. Pořádný dýchánek. Výborný! Pán říkal, že v jedné firmě to funguje přesně takto. Místo kávy si zaměstnanci mohou udělat pravý čaj. Skvělá a zdravější alternativa ke kávě, nemyslíte?


Čerstvý zelený čaj pro tvorbu webu ideální

Pořádný šálek čaje


Odpočinková zóna s maté pro nabuzení

Relax s maté


U druhého stánku jsem byl často. No jo, Lukáši. Zase jsi nenažraný. Po celé chodbě totiž voněl zrovna vypukaný popcorn. Stačilo jít kolem a chňapnout krabičku. Jako v kině. Přiznám se. Pár jsem jich snědl.

Popcorn máme, místo máme, show může začít.

Na konferenci vystoupilo mnoho zajímavách lidí ze všech oblastí, které se dotýkají webového světa. Ať už jde o designery, javascriptové nadšence nebo silné motivační lídry firem. Všichni, které jsem viděl, byli skvělí. Někteří míň, někteří víc.

Já měl předem vytipované chlápky (i dámy) ze všech těchto oblastí. Od každého z nich jsem si jako obvykle vzal nějakou myšlenku a pečlivě ji uschoval do hlavy pro pozdější „potřeby“.

We are the company behind type. Our fonts and technologies bring the world’s words to the page and screen.

Skvělých řečníků vystoupilo mnoho. Pro všechny tu ale není prostor. Některé z nich bych přesto rád vypíchnul.

Písmo na webu hodně řeším.

Znáte službu Adobe Typekit? Jde o moderní službu, díky které můžete využívat všechny druhy písem (fonty), a to u sebe na počítači nebo na svém webu. Já s Adobe Typekit pracuji denně a fonty z něj používám snad všude, a proto jsem se rozhodl navštívit přednášku Jakuba Plichty.

Ten vyprávěl o tom, jak se celá služba za roky vyvíjela a jak je obtížné ji udržovat. Jde opravdu o skvělý nástroj a jsem rád, že jsem zjistil, kolik práce je za jejím vývojem. Díky Jakube.


Jakub Plichta vypráví o Typekit

Jakub Plichta o službě Typekit


Responzivní web znám. Ale přeci jen…

Dalším člověkem, který přednášel o tom, na co bychom si měli dávat pozor při tvorbě responzivního webu, byl Jan Kvasnička. Ten patří do českého okruhu lidí, kteří už něco ví.

Honza měl doslova „vyprodáno“ a musel jsem si v sále postát. Ale stálo to za to. Všichni jsme především ocenili, že se zaměřil na praktické ukázky velkých firem a vysvětloval jejich nejčastější chyby při tvorbě responzivního webu. Díky Honzo.


Jan Kvasnička a responzivní weby

Jan Kvasnička a responzivní weby


Novinky ze světa kódování.

Při kódování webu existuje mnoho „novinek“ a vychytávek (Flexbox, SVG). Vlastně existují delší dobu. Ale teprve teď má smysl je začít používat. Staré prohlížeče jsou téměř mrtvé. Konečně.

Proto jsem navštívil přednášku Martina Michálka, který vykládal právě o těchto vychytávkách. Po přednášce jsem s ním trochu podiskutoval a ujistil mě v tom, že je na čase tyto věci začít používat. Je moderní doba a budeme psát moderní kód! Tečka. Díky Michale.

Stejně tak jako Martin o nových metodách zarovnávání prvků na webu mluvila i Rachel Andrew. Tato paní jela jako stroj a ukázala, co všechno bude v budoucnu možné při tvorbě webu používat za techniky. Díky Rachel.

Hvězdou večera prvního dne se stal světově uznávaný Harry Roberts známý jako CSS Wizardry, který mluvil o refaktorování kódu. Jak udělat starý kód hezčí a více udržovatelný. Krásně shrnul, kdy a jak máme úpravu kódu provádět a čemu se máme vyhnout. Díky Harry.


Rachel Andrew a CSS novinky

Rachel Andrew a CSS vychytávky


Harry Roberts mluví o refaktorizaci kódu

Harry Roberts jako CSS Wizardry a refaktorování kódu podle něj


Je moderní doba a budeme psát moderní kód

Tato témata doplnil i Bruno Imbrizi. Ten vytváří interaktivní weby a pomocí kódu do nich vykresluje animované scény (canvas). Rozhodně jde moderní a chytrý způsob, jak web obohatit interaktivními animovanými prvky.Velice zajímavé obohacení programu. Díky Bruno.

Cože? Komiks při tvorbě webu?

Kevin Cheng měl zajímavou přednášku na zajímavé téma. Povídal o tom, jak ulehčit komunikaci mezi lidmi. Používá velmi jednoduchou metodu. Kreslí komiksy. Místo rozsáhlých dokumentací, popisů a pokynů používá k vysvětlení procesů komiks. Zajímavé, že? A přitom jednoduché. Kevin vysvětloval, že nemusíte umět kreslit. Stačí pár čar a komiks je hotový. Navíc ukázal techniky a nástroje, které tvorbu komiksu opravdu ulehčí. Tuto metodu využívají i známé velké firmy jako AirBnB nebo Google. Díky Kevine.


Kevin Cheng vysvětluje použití komiksu

Prezentace komiksu


Kevin Cheng ukazuje rozdílný kontext zprávy

Zpráva v různém kontextu


Na webu se nemusí hýbat pouze kurzor myši.

Hned po sobě měli vystoupení pánové Tom Giannattasio a Adrian Zumbrunnen, na kterého jsem se moc těšil.

Jejich tématem byly animace a pohyby na webech. To mě prostě fascinuje. Ukazovali, vysvětlovali a předváděli, co je animací myšleno a jak ji správně vytvořit a použít tak, aby vše vypadalo přirozeně a plynule. Animace by měla uživatele vést. Díky Tome a Adriane.


Tom Giannattasio mluví o animacích a pohybech na webu

Tom Giannattasio


Adrian Zumbrunnen mluví o animacích a pohybech na webu

Adrian Zumbrunnen


Trochu kritiky na závěr.

Zorganizovat takovou událost není jistě jednoduché a vybrat vhodné prostory také ne. Lucerna je velký a členitý prostor. A proto jediné, co by se dalo vytknout, byla špatná akustika ve velkém sále. Na tento problém si stěžovalo více lidí. Já to ale vyřešil po svém. Se svoji krabičkou pop cornu jsem si sednul do předních řad přímo před reproduktor a bylo vyřešeno. Sečteme a podtrhneme. Skvělé prostory na úkor kvalitního zvuku.

Těšíme se na další ročník? Rozhodně.

Každý, kdo chce něco vědět a pohybovat se na české webové scéně by na WebExpu neměl chybět. Jde o místo, kde se skamarádíte, najdete nové partnery a něco se dovíte. Rozhodně pro dobro věci. Já pomalu vstřebávám všechny tipy, rady, poznatky a dál pokračuji svoji vlastní cestou.